ترامپ: انتظار جنگ بین آمریکا وایران را ندارم

رئیس جمهور آمریكا، دونالد ترامپ، در جشن سال نو میلادی در فلوریدا گفت: انتظار جنگ بین آمریکا وایران را ندارم” واو طرفدار صلح است. ترامپ چند ساعت قبل از آن تهدید کرده بود ایران بهای سنگینی به خاطر حمله به سفارت آمریکا در بغداد خواهد پرداخت.

ترامپ تاکید کرد که او “صلح را دوست دارد” وفکر نمی ‌کند که این برای ایران هم ایده خوبی باشد وبر این باور است که چنین اتفاقی نمی ‌افتد. او با مقایسه حمله به سفارت آمریکا در بنغازی در لیبی در زمان اوباما با حمله معترضان خشمگین به سفارت آمریکا در بغداد گفت که حادثه بنغازی تکرار نخواهد شد.

ترامپ چند ساعت پیش از این اظهارات تهدید کرده بود که ایران را به خاطر حمله معترضان به سفارت آمریکا در بغداد تنبیه خواهد کرد. ترامپ در توييتى نوشت: “آنها (ایران) بهای سنگینی خواهند پرداخت. این یک هشدار نیست، بلکه یک تهدید است. سال نو مبارک!”.

رئیس جمهور آمریكا با اشاره به حمله عوامل شبه نظاميان عراقى وابسته به ایران گفت که مسئولیت هرگونه تلفات احتمالی وصدمات وارده به مراکز وموسسات آمریکایی به طور کامل بر عهده ایران خواهد بود.

در سه‌شنبه ۱۰ دی گروهی از معترضان عراقی در ارتباط با الحشد الشعبي حمايت شده از ایران مقابل ساختمان سفارت آمریکا در بغداد تجمع کردند. این تجمع در اعتراض به حملات آمریکا به مواضع گروه کتائب حزب‌الله در عراق صورت گرفت.

به گزارش “دويچه وله فارسى”، معترضان که بسیاری از آنها لباس نظامی بر تن دارند، ابتدا پرچم آمریکا را به آتش کشیدند وسپس به ساختمان سفارت حمله کردند وبه بخشی از دیوار ساختمان خسارت‌ وارد کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو، با انتشار عکس‌هایی از رهبران شبه نظامیان شیعه در عراق در توییتر نوشت: “حمله امروز (سه‌شنبه) توسط تروریست‌هایی مانند ابو مهدی مهندس وقیس خزعلی سازماندهی شد واز حمایت هادی عامری وفالح الفیاض، نیروهای نیابتی ایران در عراق، برخوردار بود”.

ممکن است شما دوست داشته باشید