بهداشت ایران: ابتلای ۴۰ درصد از شهروندان قم وگیلان به کرونا

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران از مرگ ۱۳۳ نفر وابتلای ۲۵۳۱ تن دیگر به بیماری کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در ایران خبر داد. به این ترتیب شمار رسمی قربانیان کرونا در ایران به مرز ۱۰ هزار نفر رسیده است.

سادات لاری روز چهارشنبه، چهارم تیر، اعلام کرد که با احتساب موارد جدید، شمار رسمی قربانیان کرونا در ایران به ۹۹۹۶ نفر رسیده است. او شمار رسمی مبتلایان به کرونا را در این روز ۲۱۲ هزار و۵۰۱ اعلام کرد.

در همین روز علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت ایران نیز اعلام کرد که در استان‌های قم وگیلان “۴۰ درصد شهروندان” به کرونا مبتلا شده‌اند وآمار شهرندان مبتلا به کرونا در تهران حدود ۱۵ درصد است.

به گزارش خبرگزاری دولتى “ایرنا”، علیرضا رئیسی در یک نشست خبری ویدئو کنفرانسی در وزارت بهداشت، شمار مبتلایان در دیگر استان‌ها را بین چهار تا پنج درصد عنوان کرد وگفت “اگر قرار به ایمنی جمعی برسیم بالای ۶۵ دصد درگیری باید باشد”.

رئیسی از ابلاغ دستور اجباری شدن استفاده از ماسک در اماکن عمومی در روزهای آینده خبر داد وخواستار رعایت پروتکل‌های بهداشتی، همزمان با بازگشایی‌ها شد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران نیز امروز در نخستین جلسه کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی گفت که در استان‌های آذربایجان شرقی، فارس وخراسان رضوی ممکن است در روزهای آینده پیک بیماری را تجربه کنیم.

آمار رسمی وزارت بهداشت ایران از موارد ابتلا وقربانیان کرونا، بارها از سوی برخی از نمایندگان مجلس واعضای شورای شهر تهران مورد شک وتردید قرار گرفته وآنها اعلام کرده‌اند که آمار واقعی مرگ‌ومیر در ایران از این هم بیشتر است.

در عین حال مقام‌های وزارت بهداشت، از ابتدای گزارش‌دهی در مورد شیوع کرونا در ایران، از ارائه آمار تفکیکی قربانیان کرونا در استان‌ها خودداری کرده‌اند وروند اعلام تفکیکی آمار مبتلایان در استان‌ها نیز پس از چند هفته متوقف شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید