بدليل درگیری‌ها.. تلفات غیرنظامیان در افغانستان به بالاترین سطح رسید

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان “یوناما” اعلام کرده است که آمار قربانیان درگیری‌ها در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹، به هشت هزار و۲۳۹ مورد رسیده است. این بالاترین آمار قربانیان غیرنظامی از سال ۲۰۱۴ تاکنون در افغانستان است.

بر اساس گزارش یوناما از میان این قربانیان دو هزار و ۵۶۳ نفر کشته وپنج هزار و۶۷۶ نفر زخمی شده‌اند. این گزارش می‌افزاید که تعداد قربانیان تایید شده در میان افراد غیرنظامی از اول ماه جولای تا آخر سپتامبر در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته، ۴۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایران اینترنشنال، یوناما که از سال ۲۰۰۹ تاکنون آمار قربانیان غیرنظامی را در افغانستان ثبت می‌کند، همچنین اعلام کرده است که امسال بالاترین آمار کشته‌ها وزخمی‌شدگان به ماه جولای تعلق دارد.

یوناما مواد تعبیه شده انفجاری انتحاری وغیر انتحاری را به عنوان عامل اصلی ۴۲ درصد مجموع تلفات افراد غیرنظامی معرفی کرده است. درگیری‌های زمینی دومین عامل اصلی مرگ ویا زخمی‌شدن غیرنظامیان به میزان ۲۹ درصد ودر پی آن حملات هوایی به میزان ۱۱ درصد است.

یوناما می‌گوید زنان وکودکان ۴۱ درصد مجموع تلفات غیرنظامیان را در افغانستان تشکیل می‌دهند. وهمچنین عناصر مخالف دولت عامل ۶۲ درصد تلفات غیرنظامی هستند. سازمان ملل متحد از تمام طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواسته است تا به تعهداتشان برای حفاظت از افراد غیرنظامی متعهد باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید