ایران.. یکی از محورهای گفتگوی پوتین با ولیعهد سعودى

رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین، برای دیدار وگفت‌وگو با رهبران عربستان سعودى راهی آن کشور می‌شود. گفته می‌شود که پوتین در دیدار خود با ملک سلمان وهمچنین ولیعهد عربستان سعودى پیرامون ایران نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه از سفر روز دوشنبه ۲۲ مهر خبر داده است. واين خبرگزاری یکی از محورهای اصلی دیدار روز دوشنبه رهبران روسیه وعربستان سعودى را تلاش پوتین برای تخفیف تنش پدید آمده بین دو کشور ایران وعربستان سعودى اعلام کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه عربستان سعودی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: “ولیعهد عربستان سعودی، شاهزاده محمد بن سلمان ورئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین مذاکرات رسمی را در ریاض برگزار کردند ودر مورد زمینه هایی برای همکاریهای دوجانبه بین کشور گفتگو کردند”.

این در حالی است که تحلیلگران مسائل سیاسی بر این باورند که تنش بین ایران وعربستان سعودى وهمچنین پیشروی ترکیه در سوریه نیز از جمله مسائلی است که در نشست عالی رهبران دو کشور مطرح خواهند شد.

پس از سفر ولادیمیر پوتین به ریاض نیز قرار است پوتین در ادامه سفر خود به امارات متحده عربی برود. گفته می‌شود که پوتین در ابوظبی با محمد بن زاید آل نهیان، شیخ امارات نیز پیرامون مسائل منطقه‌ای وهمچنین درباره نفت گفت‌وگو خواهد کرد.

عربستان سعودى از منظر تاریخی همواره در شمار متحدان آمریکا در منطقه بوده است. خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود به تغییر رویکرد رهبران این کشور در قبال روسیه اشاره کرده است كه سفر ملک سلمان در اکتبر سال ۲۰۱۷ به مسکو حکایت از تلاش این کشور برای نزدیکی به روسیه در عین حفظ مناسبات خود با آمریکا دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید