ایران در فهرست ده کشور اول جهان از نظر سانسور رسانه‌ها

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در گزارش تازه خود از سانسور رسانه‌ها توسط حکومت‌های جهان فهرستی از ده کشور منتشر کرد که بدترین وبیشترین محدودیت‌ها را برای رسانه‌ها واصحاب آن ایجاد می‌کنند كه ایران از جمله اين كشورهاست.

بر اساس این گزارش که روز سه‌شنبه، ۱۹ شهریور، منتشر شد کشور اریتره در شاخ آفریقا مقام اول را از نظر سانسور حکومتی در جهان دارد. کره شمالی وترکمنستان به ترتیب در رده‌های دوم و سوم این فهرست قرار دارند. همچنین چین، ویتنام، ایران، گینه استوایی، بلاروس وکوبا به ترتیب در رده‌های بعدی فهرست سانسور حکومتی هستند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران که مقر آن در نیویورک است در گزارش خود این ده کشور را متهم کرده که استانداردهای بین‌المللی آزادی بیان را زیرپا گذاشته وبا ارعاب خبرنگاران با استفاده از حبس، رسانه‌ها را به سخنگوی حکومت تبدیل وخبرنگاران مستقل را به تبعید وادار می‌کنند.

این کمیته با اشاره به این که خودسانسوری در این کشورها فراگیر است، درباره سانسور در کشورهایی چون چین، ویتنام وایران گفته که آنها روش‌های سنتی سانسور همچون آزار واذیت وبازداشت بدون دلیل را با نظارت امنیتی پیشرفته وهک کردن هدفمند با هم ترکیب کرده وبه منظور به سکوت واداشتن رسانه‌های مستقل علیه آنان استفاده می‌کنند.

جوئل سایمون، مدیرکل اجرایی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در این زمینه گفته است که اینترنت قرار بود سانسور را منسوخ کند ولی این اتفاق نیفتاد. این حکومت‌ها روش‌های قدیمی سرکوبگرانه را با فناوری‌های جدیدی که اغلب از شرکت‌های غربی می‌خرند، ترکیب کرده وبرای کنترل رسانه‌ها وخفقان مخالفان استفاده می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران در گزارش‌هایی که نهادهای مدافع آزادی رسانه‌ در جهان طی سال‌های اخیر منتشر کرده‌اند از جمله معدود کشورهایی است که بدترین کارنامه را در این زمینه دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید