الجبير: اگر نقش ایران در حملات آرامكو ثابت شود پاسخ مناسبی می‌دهیم

وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی، عادل الجبير، گفت اگر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی این کشور “آرامكو” در جریان تحقیقات ثابت شود، ریاض اقدامات مناسبی در پاسخ به آن اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل الجبير در یک کنفرانس خبری گفت: “تحقیقات ثابت خواهد کرد که حمله ۲۳ شهریور به عربستان سعودى از طرف شمال صورت گرفته وایران مسئول آن بوده است.

وی اظهار داشت: “ما اطمینان داریم که این حمله از جانب یمن نبوده است. از طرف شمال بوده است. تحقیقات این را ثابت خواهد کرد وادامه داد: “پادشاهی عربستان سعودى اقدامات مناسب را بر اساس نتایج این تحقیقات اتخاذ خواهد کرد تا امنیت وثباتش را تامین کند”.

وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودى در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که ریاض در حال مشاوره با متحدانش برای انجام اقدامات ضروری است. آقای الجبير از جامعه بین‌المللی خواست که در این زمینه موضع بگیرند.

مقام‌های آمریکایی به صراحت انگشت اتهام درباره عامل حمله را به سوی ایران نشانه رفته ‌اند وهم ترکی المالکی، سخنگوی نظامی عربستان سعودى، گفت که از موشک‌ها وپهپادهای متعلق به ایران در این حمله استفاده شده است.

بنابر این گزارش موشک‌ها وپهپادهای ایرانی از پایگاه هوایی اهواز حدود ۴۰۰ مایل از طریق حریم هوایی کویت به سمت اهداف مورد نظر در خاک عربستان سعودى پرواز کرده‌اند.

روز شنبه بیست وسوم شهریور، تاسیسات شرکت نفتی سعودى آرامکو، در استان‌های بقیق وخریص هدف حمله قرار گرفت كه شبه‌ نظاميان حوثی مسئولیت این حملات را پذیرفته ‌اند اما مقام‌های آمریکا، ایران را مسئول این حملات معرفی کرده‌ اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید