اوکراین: آن که فرمان شلیک به هواپیما را داده باید دادگاهی شود

وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، خواستار ارسال جعبه سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی در ایران به اوکراین، ومشخص شدن زنجیره افراد دخیل در شلیک موشک به این هواپیما شد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ روز سه‌شنبه، ۲۲ بهمن، پریستاکو این موضوع را در یک نشست خبری در رم بیان کرده است. وی گفته برای پیشرفت تحقیقات در زمینه چگونگی سرنگونی هواپیمای مسافربری تهران-کی‌یف دسترسی به اطلاعات جعبه سیاه لازم است.

وزیر خارجه اوکراین اضافه کرده است: “موضوع این نیست که یک سرباز دست‌به‌اسلحه بوده وواکنش اضافه‌ای نشان داده، ما می‌ خواهیم سلسله‌مراتب فرمان شلیک مشخص شود وبدانیم دستور را چه کسی داده که بشود او را دادگاهی کرد”.

در حالی که مقام‌های ایرانی می ‌گویند هیچ برنامه‌ای برای ارسال جعبه سیاه به اوکراین یا کشور دیگری ندارند، وزیر خارجه اوکراین افزود که کشورش در حال هماهنگی با ۵ کشور دیگر است تا سرانجام به جعبه سیاه آن هواپیما دست پیدا کنند.

وی همکاری تهران بعد از سرنگونی هواپیما را از همان لحظات اولیه، بسیار مشکل دانسته، اما بر ادامه تلاش اوکراین در این زمینه تاکید کرده است.

مقام‌های ایرانی در ابتدا تلاش می‌ کردند نقص فنی را عامل سقوط هواپیما معرفی کنند، اما پس از انتشار ویدیویی از شلیک یک موشک به این هواپیما فرمانده هوافضای سپاه پاسداران به نقش این نیرو در سرنگونی این هواپیما اذعان کرد.

در هفته‌های اخیر تلویزیون اوکراین یک فایل صوتی مربوط به یکی از پروازهای نزدیک به هواپیمای اوکراینی سرنگون‌شده در نزدیکی تهران منتشر کرد که به گفته رئیس‌جمهوری اوکراین، محتوای این فایل نشان می ‌دهد “مقام‌های ایران از ابتدا از شلیک موشک خبر داشتند”.

به ‌دنبال سرنگونی پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین حامل ۱۴۶ شهروند ایرانی، ۶۱ شهروند کانادایی که عمدتاً تابعیت دوگانه داشتند، ۱۱ شهروند اوکراینی، ونیز تعدادی شهروند افغانستان، سوئد وبریتانیایی، همه آنها کشته شدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید