انفجارهای مرگبار در افغانستان.. طالبان مسئولیت بر عهده گرفتند

منابع محلی افغانستان گفتند انفجارى در ولایت پروان در شمال اين كشور رخ‌ داده که هواداران اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در حال ورود به محل برگزاری مبازارات انتخاباتی در اين ولايت بوده اند ومنابع بهداشت تایید کرده‌اند که در اين انفجار ۲۴ کشته و۳۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.

عبدالقاسم سنگین، رئیس بیمارستان ولایت پروان با تایید ارقام بالا گفت که وضعیت ۱۱ نفر از زخمی‌ها وخیم است. به گفته او قربانیان غیرنظامیان هستند که زنان وکودکان نیز در میان آنان دیده می‌شوند كه گروه تروريستى طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

وزارت کشور افغانستان اعلام کرده انفجار ولایت پروان حوالی ساعت ۱۱:۴۰ قبل از ظهر توسط یک موتور سوار در نزدیکی دیدبان مرکز آموزشی حوزه اول شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان رخ‌داده است.

براساس اعلام وزارت داخله به تجمع هواداران آقای غنی که در این ولایت جریان داشت، آسیب وارد نشده وجلسه جریان دارد. در همين راستا، انفجاری دیگری در شهر کابل در نزدیکی سفارت آمریکا نیز رخ داد وتاکنون جزئیات آن مشخص نیست كه طالبان مسئولیت حمله به کابل را نیز به عهده گرفتند.

قرار بود توافق‌نامه آمریکا وطالبان که پس از یازده ماه، در پی ده دور مذاکرات نفس‌گیر میان نماينده آمريكا در امور افغانستان، زلمی خلیلزاد، وهیأت دفتر سیاسی طالبان در قطر نهایی شده بود، چند روز قبل امضا شود.

با اینهمه، یک رشته توییت‌های غیرمنتظره رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپـ این وضعیت را به ناگهان دگرگون کرد، در حالیکه تصمیم او به توقف مذاکرات نه تنها برای تحلیلگران وسیاستگذاران بلکه حتی طرف‌های درگیر غافلگیرکننده بود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ادامه خشونت‌ها از سوی طالبان موجب شده تصمیم به لغو مذاکرات بگیرد. او بعدا اعلام کرده که به سرکوب بدون سابقه طالبان اقدام کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید