افغانستان آزادی تعداد بیشتری از زندانیان طالبان را بررسی می‌کند

یک مقام افغان در کابل گفته است که دولت افغانستان در حال بررسی پرونده زندانیان طالبان برای آزاد کردن آنان است. نزدیک به دو ماه پیش رئیس جمهوری افغانستان، اشرف غنی، فرمان رهایی نزدیک به ۹۰۰ زندانی طالبان را صادر کرد.

به گزارش “بى بى سى فارسى”، ماه گذشته نیز شماری از اعضای طالبان به دستور او به مناسبت عید فطر آزاد شدند وآقای غنی به دیدار جمعی از زندانیان طالبان که قرار بود آزاد شوند، به زندان پلچرخی کابل رفت.

سلام رحیمی “وزیر دولت در امور صلح” در سخنانی در یک مراسم در پايتخت کابل به مناسبت روز جهانی صلح برگزار شد، از بررسی‌های انجام شده روی پرونده شماری از زندانیان طالبان خبر داد تا تصمیم برای رهایی آنان گرفته شود.

آقای رحیمی همچنین گفته که دولت سازوکار جدید مذاکرات صلح با گروه طالبان را آماده کرده است اما جزئیات بیشتری دراین مورد ارائه نکرد.

رهایی زندانیان طالبان، از نظر این گروه بخش مهمی از روند گفتگوها برای مصالحه با دولت افغانستان عنوان شده است. اما قطع جنگ وبرقراری آتش بس از نظر کابل نخستین قدم برای قرار گرفتن نمایندگان دو طرف در پشت میز مذاکره برای صلح دانسته شده است.

رئیس جمهوری افغانستان، اشرف غنی، در یک پیام ویدیویی اعلام کرده که بدون برقراری آتش‌بس گفتگوی صلحی ممکن نخواهد بود. طالبان ونیروهای دولتی در بخش‌های مختلف افغانستان درگیری‌های شدیدی دارند.

دولت افغانستان در حالی از فراهم شدن مقدمات برای گفتگو با طالبان سخن می‌گوید که یک هفته تا برگزاری سومین انتخابات ریاست جمهوری باقی است وبرخی‌ها خواهان تاخیر آن تا حصول یک توافق صلح با طالبان بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید