افت صادرات غیر نفتی ایران در هشت ماه نخست سال ۹۸

اتاق بازرگانی تهران طی گزارشی از افت ۱۱ درصدی صادرات غیر نفتی ایران در هشت ماه نخست سال ۹۸ خبر داده است. این گزارش بر اساس آمارهای گمرکی مدعی است میزان کل صادرات غیرنفتی ایران در این مدت ۲۷ میلیارد دلار بوده است.

با آنکه گمرک ایران از ابتدای سال جاری خورشیدی، انتشار گزارش‌های تفصیلی از تجارت خارجی کشور را متوقف کرده، اما گزارش هشت ماهه سال گذشته گمرک نشان می‌ دهد که ایران ۳۱ میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلار صادرات غیر نفتی داشته است.

بر اساس این ارقام میزان افت صادرات ایران در هشت ماه سال جاری باید حدود ۱۴.۲ درصد باشد که با رقم ۱۱ درصد همخوانی ندارد. اتاق بازرگانی تهران همچنین اعلام کرده که میزان واردات ایران نیز در این دوره حدود ۲۸.۴ میلیارد دلار بوده که نسبت به هشت ماهه پارسال پنج درصد کاهش داشته است.

این گزارش می ‌افزاید ۷۳ درصد از کل صادرات غیر نفتی ایران راهی چین، عراق، امارات، ترکیه وافغانستان شده و ۷۱ درصد کل واردات کشور نیز از چین، امارات، ترکیه، هند وآلمان بوده است.

از سوى ديگر، اوپک در تازه ‌ترین گزارش ماهانه خود از کاهش تولید روزانه ۴۵ هزار بشکه نفت ایران در ماه نوامبر امسال خبر داد واعلام کرد که متوسط تولید روزانه نفت ایران در این ماه حدود ۲.۱ میلیون بشکه بوده است.

قیمت نفت ایران نیز در ۱۱ ماهه سال جاری میلادی حدود ۶۱ دلار و۶۸ سنت به ازای هر بشکه بوده که نسبت به دور مشابه پارسال ۱۰.۵ درصد کاهش یافته است. ایران قبل از تحریم‌های آمریکا روزانه سه میلیون و۸۳۰ هزار بشکه نفت تولید می ‌کرد.

افت تولید نفت ایران به ۲.۱ میلیون بشکه در حالی است که مصرف داخلی نفت خام کشور حدود ۱.۸ میلیون بشکه است وروزانه تنها ۳۰۰ هزار بشکه نفت مازاد برای صادرات باقی می ‌ماند.

ممکن است شما دوست داشته باشید