براى دومين بار.. اشرف غنی رییس جمهور افغانستان شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، روز یکشنبه اول دی، نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که روز ششم مهرماه برگزار شد، اعلام کرد. بر اساس نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی، رییس جمهور کنونی، بار دیگر برنده این انتخابات شد

بر اساس این نتایج، محمد اشرف غنی با به دست آوردن ۵۰.۶۴ درصد آرا برنده قطعی انتخابات است و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان نیز که رقیب اصلی محمد اشرف غنی در این انتخابات بود، توانست ۳۹.۵۲ درصد آرا را به دست آورد.

به گزارش “راديو زمانه”، بلافاصله پس از انتشار نتایج انتخابات، دفتر عبدالله اعلام کرد که انتخاب دوباره اشرف غنی را نمی‌ پذیرد. عبدالله با طرح اتهام صورت گرفتن تقلب در این انتخابات، پیشتر خواستار توقف بازشماری آرا شده بود.

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، معاون اجرایی ورقیب اصلی اشرف غنی اما نتیجه اعلام شده را نپذیرفت ودر اطلاعیه‌ای اعلام کرد: “نتیجه‌ی تقلبی اعلان شده از سوی کمیسیون بدون تصفیه‌ی آرای پاک از ناپاک مشروعیت ندارد”.

ستاد انتخاباتی ثبات وهمگرایی” که عبدالله را حمایت می‌ کرد در اطلاعیه‌اش تاکید کرده است: “نتیجه‌ی استوار برتقلب” را بدون رسیدگی به خواست‌ها وتقاضاهای قانونی این تیم، هرگز نمی‌پذیرد.

این گروه خواستار ابطال بیش از ۳۰۰ هزار رای “باطل ومشکوک” وبازشماری دوباره آراء بدون احتساب رای‌هایی که بدون ثبت نام الکترونیکی اخذ شده بود، است.

عبدالله عبدالله در جریان دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هم ابتدا نتایج اعلام شده را نپذیرفت وهواداران خود را به حضور در خیابان فراخواند. در نهایت اما او واشرف غنی برای تشکیل یک دولت مشترک وائتلافی به توافق رسیدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید