استرالیا بازداشت سه شهروندش در ایران را تایید کرد

وزارت امور خارجه وتجارت استرالیا در بیانیه‌ای بازداشت سه شهروند استرالیایی در ایران را تایید کرد كه در اين بیانیه‌ بدون اشاره به هویت ودلایل بازداشت این افراد، گفت: “وزارت امور خارجه وتجارت در حال ارائه کمک کنسولی به خانواده‌های سه استرالیایی بازداشت‌شده در ایران است”.

این بیانیه افزود: “نظر به تعهداتمان در زمینه حریم خصوصی، از ارائه توضیح بیشتر معذوریم.” وپس از انتشار آن بیانیه‌ روزنامه بریتانیایی تایمز در خبری اعلام کرد “دو زن دارای تابعیت دوگانه استرالیایی وبریتانیایی ودوست‌پسر یکی از آنان که تابعیت استرالیایی دارد در ایران زندانی شده‌اند.”

به نوشته این روزنامه، یک وبلاگ‌نویس که با دوست‌پسر استرالیایی‌اش به سفر آسیایی مشغول بوده ویک دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج که در این دانشگاه به تدریس نیز مشغول است در دو پرونده مجزا بازداشت شده‌اند.

این روزنامه اضافه کرد وبلاگ‌نویس ودوست‌پسرش حدود 10 هفته پیش بازداشت شدند.  وبه نقل از یک منبع ناشناس نوشت که زن وبلاگ‌نویس به ده سال حبس محکوم شده وهم‌اکنون در زندان انفرادی به سر می‌برد.

روزنامه تایمز گفت این سه نفر در بازداشتگاه اوین یعنی جایی که نازنین زاغری، تبعه ایرانی-بریتانیایی، از سال ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی محبوس است، نگهداری می‌‌شوند.

بازداشت این افراد با افرایش تنش بین ایران ودولت‌های غربی در پی خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای برجام در سال گذشته وبرقراری تحریم‌های شدید علیه این کشور مصادف شده است.

دولت استرالیا از شهروندان این کشور خواست به دلیل خطر بازداشت یا دستگیری خودسرانه  اتباع خارجی، خصوصا اتباع استرالیا، در برنامه‌ احتمالی خود برای سفر به ایران تجدیدنظر کنند. این بیانیه هشدار دارد: “دوتابعیتی‌ها نیز در خطرند. ما نمی‌توانیم دسترسی به خدمات کنسولی یا وکالت را در صورت بازداشت یا دستگیری شما تضمین کنیم”.

ممکن است شما دوست داشته باشید