ارتش آمریکا، نیروهای ایران را به توقیف یک نفت‌کش متهم کرد

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، از اقدام نیروهای ایرانی در توقیف یک نفت‌کش به نام «ویلا» خبر داد.

سنتکام روز پنج‌شنبه ۲۳ مرداد در توییتی با انتشار ویدیویی از پرواز یک فروند هلیکوپتر بر فراز یک نفت‌کش نوشت که این کشتی در «آب‌های بین المللی» توقیف شده است.

به گفته این نهاد نظامی، نیروهای ایرانی در این عملیات از دو کشتی ودو فروند هلیکوپتر «سی کینگ» استفاده کرده‌اند.

مقامات ایران تاکنون هیچ اشاره‌ای به این رخداد نداشته‌اند. در رسانه‌های داخل کشور نیز گزارشی درباره توقیف کشتی ویلا منتشر نشده است.

اطلاعات نشان می‌دهد که کشتی ویلا یک نفتکش است و با پرچم لیبریا تردد می‌کند.

اما ساعتی پس از توییت سنتکام، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که به شرط عدم انتشار نام خود مصاحبه کرده است، نوشت که نیروهای ایرانی این نفت‌کش را آزاد کرده‌اند.

به گفته او، این واقعه در نزدیکی تنگه هرمز رخ داده و نیروهای ایالات متحده هیچ دخالتی در آن نداشته و صرفا آن را رصد کرده‌اند.

به گفته بابک تقوایی، کارشناس نظامی ودفاعی، “بر اساس فیلم منسوب به توقیف آن نفت‌کش، نیروهای توقیف‌کننده از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هستند”.

تقوایی در ديدگاه خود نشر شده در سايت روزنامه “اينديپندنت فارسى” افزود “در صورتی که این توقیف اتفاق افتاده باشد، این نخستین بار است که نیروی دریایی ارتش ایران اقدام به توقیف یک نفتکش در آب‌های جنوبی ایران می‌کند”.

تنش‌ها میان ایران وایالات متحده سال گذشته پیرو رشته رخدادهایی در خلیج به شدت بالا گرفت. تابستان گذشته نیز ایران در پی توقیف نفتکش خود به دست بریتانیا، یک نفتکش با پرچم بریتانیا را در خلیج برای مدتی توقیف کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید