ادامه اعتراضات مردمى ایران به سقوط هواپیمای اوکراینی

امروز دوشنبه، ۲۳ دی، کاربران متعددی در فضای مجازی ایران از ادامه اعتراضات در دانشگاه‌های تهران واصفهان خبر می ‌دهند در راستاى خشم مردمى بر اثر سقوط هواپیمای اوکراین دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی به وجان باختان تمام ۱۷۶ سرنشین آن.

این کاربران ویدئویی نیز پست کرده‌ اند که در آن دانشجویان معترض صنعتی شریف شعار می‌دهند: “نخبه‌هامون رو کشتند، آخوند به‌جاش گذاشتند”. در ویدئوی دیگر تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران دیده می‌ شود که در آن معترضان شعار می‌دهند: “دانشجوی عزادار، دشمن هرچه کفتار”.

از دانشگاه صنعتی اصفهان نیز ویدئوهایی دریافت شده که در آن شعارهای “نه اعدام، نه زندان، دیگر اثر ندارد” و”بسیجی برو گمشو” شنیده می ‌شود. همچنین گفته می ‌شود شب گذشته حراست دانشگاه صنعتی اصفهان “به صدها دانشجو زنگ زده و تهدید کرده است”.

اعتراضات ضد حکومتی طی دو روز اخیر در شهرهای متعدد ایران برگزار شده است. گزارش‌ها حاکی از ادامه حضور نیروهای امنیتی مسلح در خیابان‌های تهران طی روز دوشنبه است.

اما فرمانده انتظامی پایتخت تهران، حسین رحیمی، روز دوشنبه در مورد گزارش‌های مربوط به زخمی شدن تعدادی از تجمع‌کنندگان گفت: “پلیس با صبر ومدارا با افرادی که تجمع کرده بودند رفتار کرد؛ در تجمعات دیروز وامروز پلیس به هیچ وجه تیراندازی نکرد”.

بازداشت این دانشجویان در حالی است که روز دوشنبه نیز گزارش‌ها وویدئوهایی از ادامه اعتراضات برای سومین روز در برخی از دانشگاه‌ها ادامه دارد. از جمله دانشجویان دانشگاه شریف وتهران.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی در تهران با ۱۷۶ سرنشین سقوط کرد. این اتفاق تنها ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق بود که به گفته مقامات سپاه،‌ انتقام از قتل قاسم سلیمانی توسط آمریکا بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید