آمریکا قطعنامه جدیدی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه کرد

آمریکا با ارائه قطعنامه‌ای جدید در شورای امنیت سازمان ملل خواست تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود. کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل ولی گفته است که احتمالا روسیه وچین قطعنامه جدید آمریکا را وتو می‌کنند.

خبرگزاری “بلومبرگ” روز چهارشنبه ۱۵ مرداد بر اساس متن قطعنامه پیشنهادی آمریکا گزارش داد، کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شده است.

بر اساس توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در ۲۷ مهر (۱۸ اکتبر آينده) خاتمه می‌یابند.

بلومبرگ نوشت بر اساس قطعنامه جدید آمریکا از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته شده است هیچ گونه آموزش فنی یا کمکی در رابطه با ساخت ویا استفاده از سلاح را در اختیار ایران قرار ندهند.

قطعنامه جدید تقریبا مشابه قطعنامه‌ای است که ایالات متحده در ماه ژوئن سال جاری به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کرده بود. در آن زمان قطعنامه آمریکا اکثریت آرای اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد را به دست نیاورد.

به نوشته بلومبرگ دولت ترامپ اکنون هم آن تغییراتی را که متحدین ومخالفان در شورای امنیت خواسته بودند در قطعنامه جدید ایجاد نکرده است.

كلی كرافت سفیر آمریکا در سازمان ملل روز سه شنبه ۱۴ مرداد گفت كه روسیه وچین به احتمال زیاد از این قطعنامه پیروی نخواهند کرد وقطعنامه جدید آمریکا را وتو خواهند کرد.

اما هم کرافت وهم مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا تهدید کردند كه در صورت عدم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از مکانیسم ماشه استفاده خواهند کرد. مقامات آمریکایی بر این باور هستند که ایالات متحده گرچه اردیبهشت ۱۳۹۷ از برجام خارج شده اما هنوز از “مشارکت‌کنندگان” در آن محسوب می‌شود وبه این اعتبار می‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه تمامی تحریم‌های وضع شده سازمان ملل متحد علیه ایران دوباره اجرا خواهند شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید