آمریکا: ایران از معافیت تحریم‌ها برای برنامه‌های تسلیحاتی خود سوء استفاده کرد

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا رژيم جمهوری اسلامی ایران را متهم كرد که منابع مالی کشور را صرف برنامه‌های تسلیحاتی ومنطقه‌ای خود کرده است.

اورتگاس روز پنج‌شنبه اول خرداد در مصاحبه‌ با بخش “فارسی صدای آمریکا” گفت که رژيم ایران همواره از فرصت معافیت تحریم‌ها سوء استفاده کرده است.

وى افزود: “رژيم ایران منابع به دست آمده از آن را برای برنامه‌های مختلف تسلیحاتی وتامین تسلیحاتی تروریست‌های نیابتی خود در منطقه استفاده کرده، به جای آن‌که آن‌ها را صرف مردم ایران کند”.

خانم اورتگاس همچنین با اشاره به تحریم‌های روز چهارشنبه واشینگتن علیه وزیر کشور ایران وچند فرمانده نیروی انتظامی تاکید کرد که آنها “دستور کشتار معترضان ایرانی را داده‌اند، معترضان بی‌گناهی که به موضوعات مختلف اعتراض داشتند”.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی وبرخی دیگر از فرماندهان رده‌بالای این نهاد نظامی را به خاطر «”کشتار مردم در اعتراضات آبان ۹۸” در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

اما ایران در واكنش این اقدام آمریکا را “غیرقانونی” وبه معنای “نادیده انگاشتن نزاکت‌های عرفی وبین‌المللی”” دانسته است.

پيشتر، وزارت امور خارجه ایالات متحده جمهوری اسلامی ایران وچهار کشور دیگر را در فهرست سیاه کشورهایی قرار داد که به طور کامل با آمریکا در مبارزه با تروریسم همکاری نمی ‌کنند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته است “رژيم جمهوری اسلامی ایران عليرغم بحران کرونا اما همچنان از تروریسم پشتیبانی می‌ کند”.

از دید وزیر خارجه آمریکا “رژیم آیت‌الله‌ها به جای آنکه پول وامکانات مالی را برای مقابله با بحران کرونا صرف کنند، پول کشور را به حمایت از تروریسم در جهان اختصاص می ‌دهند”.

ممکن است شما دوست داشته باشید