آلمان “پیامى اشتباهى” را به ایران در سالگرد انقلاب ارسال كرد

رسانه‌های آلمانی زبان از “اشتباهی ناخوشایند” می ‌نویسند که دفتر رئیس‌ جمهوری آلمان فرانک اشتاین‌مایر پیام تبریک را به مقامات در تهران به مناسبت سالگرد انقلاب ایرانى بدون تأیید اشتاین‌مایر ارسال كرده است.

به گزارش سايت “دويچه وله فارسى”، رئیس جمهور آلمان امسال برخلاف رویه معمول، به دلیل تحولات جاری در ماه‌های گذشته، قصد ارسال پیام تبریک به تهران را نداشت اما بروز یک اشتباه در این تصمیم اختلال ایجاد کرد.

با وجود اينكه رئیس جمهور آلمان تصمیم گرفت که هیچ پیامی به تهران ارسال نکند. ولی ظاهرا کار از کار گذشته بوده است ودفتر اشتاین‌مایر پیام تبریک را به تهران به مناسبت سالگرد انقلاب ایرانى ارسال كرده است.

سفیر آلمان در تهران متعاقبا طرف ایرانی را از این موضوع که امسال پیام تبریکی از سوی رئیس جمهور آلمان دریافت نخواهند کرد وهمچنین این موضوع که تحویل سهوی متن بدون تأیید نهایی رئیس جمهور صورت پذیرفته است، مطلع کرده است.

با توجه به تحولات اخير در ایران ومنطقه از جمله سركوبى اعتراضات ایرانيان وساقط كردن هواپيماى اوكراين توسط موشک هاى سپاه پاسداران خبرگزاری آلمان در گزارشی از عدم ارسال پیام تبریک از سوی فرانک اشتاین مایر به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب در ایران خبر داده بود.

اين نخستین باريست كه رئیس‌ جمهوری آلمان برای سالروز انقلاب ۵۷ پیام تبریکی برای همتای ایرانی خود ارسال نخواهد کرد. پیام سال گذشته آقای اشتاین‌مایر در چهلمین سالروز انقلاب در سفارت جمهوری اسلامی ایران با انتقاد مخالفان ارتباط میان آلمان وایران روبرو شده بود.

هفته گذشته گروهی از چهره‌های سرشناس ایرانی ساکن آلمان، ازجمله از پرستو فروهر، نرگس اسکندری گرونبرگ، در دیداری با مالو درایز، نخست‌وزیر ایالت راین‌لندفالتس آلمان خواستار تصحیح سیاست آلمان در برابر جمهوری اسلامی شده بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید