آغاز محاکمه مترجم افغان ارتش آلمان به اتهام جاسوسی برای ایران

گزارش ها از آلمان از آغاز محاکمه یک شهروند افغان به اتهام جاسوسی برای ایران روز دوشنبه ۳۰ دی خبر داده اند. این فرد که ۵۱ سال سن دارد در استخدام ارتش آلمان در بخش زبانهاى خارجى وشنود ارتباطات دشمن بوده است.

به گزارش دويچه وله فارسى، این فرد که از او در گزارش خبرگزاری‌ها با نام عبدالحمید اس. یاد می ‌شود، متهم كه بعنوان مترجم در ارتش آلمان كار مى كرد به جاسوسی در ۱۸ مورد بوده وگفته می ‌شود که اسرار دولتی آلمان را در اختیار سازمان اطلاعات ایران گذاشته است.

ماموران امنیتی آلمان در ژانویه سال ۲۰۱۹ پس از بازگشت عبدالحمید از یک سفر خارجی و در حین جاسوسی او را بازداشت می ‌کنند. بازرسان امور قضایی در ماه دسامبر سال گذشته، آسیه اس.، همسر عبدالحمید را نیز متهم به همدستی با فعالیت‌های جاسوسی همسر خود وهمچنین پشتیبانی از او کرده ‌اند.

عبدالحمید اس. سال‌ها به عنوان مترجم و همچنین مشاور فرهنگی برای ارتش آلمان کار کرده است. گفته می ‌شود که این شهروند افغان اطلاعات واسرار دولت آلمان را در اختیار سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی ایران قرار می ‌داده است.

بر اساس گزارشی که هفته‌نامه اشپیگل پس از دستگیری عبدالحمید اس. منتشر کرده، موضوع پیگیری فعالیت‌های جاسوسی این فرد به سال ۲۰۱۷ باز می ‌گردد. در آن هنگام یک منبع امنیتی خارجی به سرویس ضد جاسوسی ارتش آلمان اطلاع داده بود که جمهوری اسلامی ایران یک خبرچین در ارتش آلمان دارد.

پس از آن، مسئولان سرویس ضد جاسوسی ارتش آلمان خیلی سریع به فعالیت‌های عبدالحمید اس. مشکوک می‌ شوند. آن‌ها متوجه می ‌شوند که سفرهای او به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا همزمان با سفرهای یکی از ماموران ارشد اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران است.

سرویس ضد جاسوسی ارتش آلمان برای مطمئن شدن نسبت به فعالیت‌های جاسوسی عبدالحمید اطلاعات غلط در اختیار او قرار می ‌دهد وپس از لو رفتن این اطلاعات نسبت به همکاری او با سازمان اطلاعات ایران مطمئن می ‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید