آرامکو سعودى وارد بازار بورس می‌ شود

دستگاه نظارت عربستان سعودی ثبت نام غول نفتی آرامکو را روز یکشنبه ۱۱ آبان در فهرست بورس سهام داخلی تایید کرد. ارزش آرامکو ۱۵۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود و به زودی عرضه سهام خود را آغاز خواهد کرد.

وارد شدن آرامکو به بازار بورس را بسیاری از رسانه‌ها “بزرگ‌ترین رویداد تاریخ بورس” توصیف کردند. این در حالی است که آرامکو از ۱۵۰۰ میلیارد دلار ارزش برآورد شده‌ اش تنها یک تا دو درصد، چیزی حدود ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دلار را به بازار بورس عرضه می ‌کند.

پیش‌بینی می ‌شود سهام اولیه آرامکو در اواسط ماه دسامبر سال جاری معامله شود. با این حال یک جدول زمانی مشخص برای آن ذکر نشده است. خبر ورود آرامکو به بازار بورس در سال ۲۰۱۶ اعلام شده بود.

فروش سهام شرکت آرامکو طرح برجسته محمد بن‌‌سلمان، ولیعهد عربستان است. او قصد دارد که درآمد حاصل از این فروش را در صنایع جدید سرمایه‌گذاری کند تا اقتصاد عربستان سعودى را چندوجهی کرده واز وابستگی به عایدات نفتی برهاند.

ولیعهد عربستان سعودى، شاهزاده محمد بن سلمان، در سال ۲۰۱۶ انتظار داشت که ارزش شرکت آرامکو دو هزار میلیارد دلار برآورد شود. اما محافل بانکی وتجاری خواسته ولیعهد عربستان را بیش از حد بلندپروازانه ارزیابی کردند وارزش آرامکو را حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار واقعی‌تر دانستند.

شرکت دولتی آرامکو روزانه چندین میلیون بشکه نفت تولید می‌کند. در ماه آوریل برای نخستین بار درباره درآمد این شرکت اطلاعاتی منتشر شد. بر این اساس، سود خالص آرامکو در سال گذشته بالغ بر ۱۱۱میلیارد دلار بوده است.

آرامکو قبلا یک شرکت عربی-آمریکایی بوده وعربستان سعودی سال ۱۹۸۰ با تصاحب ۱۰۰ درصد سهام این شرکت کنترل کامل آرامکو را به دست گرفت. در ماه نوامبر سال ۱۹۸۸ شرکت نفتی عربستان-آمریکا نیز نام خود را به شرکت نفت عربستان سعودی یا “سعودی آرامکو” تغییر داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید